piątek, 2 grudnia 2011

Temperatura i słońce

Mówi się "żeby pokonać wroga trzeba wiedzieć o nim jak najwięcej". Muchołówka nie jest oczywiście moim wrogiem, a wręcz przeciwnie, dlatego postanowiłem dowiedzieć się najwięcej o tym jak ona sobie żyje w swoim naturalnym środowisku.

Wg. najbardziej rozpowszechnionych informacji muchołówka występuje na południowym-wschodzie karoliny północnej i na północnym-wschodzie karoliny południowej (przy wschodnim wybrzeżu USA) (tu dokładna mapka). Korzystając z mapy (poprzedni post) wybrałem miasteczko o nazwie Fayetteville (na wschód od Charlotte i na południe od Raleigh) z Karoliny Północnej jako reprezentatywne i prześwietliłem pod kątem klimatu. Niestety nie mieszkam w tamtych rejonach i muszę uwierzyć na słowo informacją które są w internecie - w rzeczywistości trzeba brać poprawkę na chociażby pomiary temperatury. Pomiary na trzecim piętrze gdzie są czujniki stacji pogody będą zupełnie inne niż przy gruncie.

Wykresy przedstawiają od stycznia do grudnia kolejno: Temperatura(max, min), opady, wschód/zachód słońca. Przy gruncie zazwyczaj są niższe temperatury tak więc sądzę że muchołówka bardziej jest narażona na temperatury minimalne z wykresu niż maksymalne. Opady, hodowców muchołówki, w sumie nie powinny interesować gdyż muchołówka rośnie na bagnach i ma nieograniczony dostęp do wody (chyba że dało by się jakoś z tego wyliczyć wilgotność powietrza). Wykres nasłonecznienia jest o tyle ciekawy gdyż widać tu o której słońce wschodzi a o której zachodzi - dzięki temu dokładnie wiemy jak jest oświetlana muchołówka.

Miasteczko Fayetteville leży 29m n.p.m

I jeszcze temperatura w formie liczbowej z rejonów gdzie żyje sobie dionaea muscipula.



Na tej stronie (Fayetteville klimat) także można zobaczyć dosyć ciekawe dane na temat klimatu w regionie gdzie żyje muchołówka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz