piątek, 9 grudnia 2011

Ile czasu muchołówka je owada?

Generalnie proces spożywania posiłku przez muchołówkę wygląda tak.

1. Owad siada na liściu dionaea muscipula. Sam ten fakt nie spowoduje zamknięcia łapki. Owad musi kilkukrotnie podrażnić wyrastający włosek wewnątrz łapki (na każdym skrzydle łapki rosną trzy włoski czuciowe, mają one kilka milimetrów długości).

2. Gdy owad podrażni włoski czuciowe pułapka muchołówki się zamyka. Ale to nie jeszcze nie koniec zabawy. Łapka jest zamknięta dopiero w pierwszej fazie tzw. przymknięcie łapki. W ten sposób muchołówka wyczuwa czy włosek czuciowy został podrażniony przez przypadek, czy owad uciekł itd. Gdy w środku pułapki nic się nie rusza wtedy roślinka nie marnuje energii na trawienie "powietrza" i się otwiera w ciągu paru dni.
Gdy natomiast w środku (przymkniętej pułapce) znajduje się żywy owad, w ferworze walki z pułapką będzie się "szamotał" i walczył o swoje życie drażniąc tym samym coraz bardziej włoski czuciowe. I to jest dopiero sygnałem dla muchołówki żeby zacząć trawić.

3. Pułapka się dociska bardzo szczelnie aż zęby pułapki stają na sztorc do środka nic już nie wejdzie ani z niego nie wyjdzie.

4. Po ok tygodniu (taki czas mają moje muchołówki) pułapka zaczyna się otwierać ukazując szczątki owada. Szczątki można zostawić lub spróbować je usunąć uważając przytym aby nie zamknąć pułapki.

UWAGA: niektórzy wrzucają martwe owady, pułapka rzadko kiedy daje się na to nabierać gdyż pomimo tego że chcemy dobrze, martwy owad nie poruszy w przymkniętej pułapce włosków czuciowych. Muchołówka uzna że włoski podrażnił np wiatr i się otworzy nie trawiąc owada.

Pamiętajmy także że pułapki mają ograniczoną ilość "trawień". Ja osobiście nie liczyłem ile owadów strawiły moje pułapki gdyż nie jestem w stanie tego kontrolować. W internecie istnieje opinia że pułapki trawią do czterech razy następnie usychając. Należy także tu rozróżnić zwykłe zamknięcie pułapki bez owada a zamknięcie i trawienie owada. Pułapki zużyte zazwyczaj czernieją usychają, na jej miejsce wyrastają większe i mocniejsze pułapki muchołówki zdolne złapać większe zdobycze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz